بازديد صفحات

بازدید امروز صفحه : 0
بازدید هفته صفحه : 4
بازدید ماه صفحه : 16
بازدید سال صفحه : 183
بازدید امروز سایت : 84
بازدید هفته سایت : 7873
بازدید ماه سایت : 39694
بازدید سال سایت : 406521

نظرسنجی

در حال بازگذاری...

GIS در صنعت برق

درباره:

تاریخچه GIS

GIS از یک سنت طولانی مدت در ساختن نقشه‌ها، استنتاج شده است.از بسیاری جهات ، GIS مدرن به طور قابل توجهی مقادير اطلاعاتي که می تواند در یک نقشه موجود باشد و بكار برده شود را افزایش می دهد. از سوی دیگر، بسیاری از همان کنوانسیون های وابسته به نقشه کشی و محدودیت ها به نقشه‌های دیجیتالی اعمال مي‌شوند.

مانند تمام مدل‌ها، نقشه‌ها بر اساس ضرورت، بازنمایی ساده‌اي از واقعیت شده‌اند. تا حدي، این برای تسهيل کار است، رسم كردن و تفسیر كردن تم‌های اطلاعاتی متعدد بر روی یک نقشه كه بیش از یک منطقه بسیار کوچک را پوشش ميدهد بسیار دشوار است. قبل از اینکه کامپیوتر به طور گسترده ای در دسترس شد ، نقشه های موضوعی بر روی ورق های پلاستیکی مایلار می توانستند بر روي یکدیگر گذاشته شوند، اعلام اطلاعات بیشتر در مورد يك منطقه با هر نقشه کاغذ تکي ممکن بود .

مفاد معماری دورنماي کلاسیک ایان McHarg ، كه از طبیعت الگو گرفته،رویکرد عقلانی به برنامه ریزی مكاني (که او جبر فیزیوگرافی نامید) با ایجاد پوشش‌هايي مایلاری از تغييرات سطح زمين در اثر عوامل طبيعي، نوع خاک، الگوهای پوشش گیاهی و ویژگی‌های زمینی نمايش داده شد. اگرچه این روند پرزحمت و دست و پا گیر و مقدار داده ها محدود بوده، به نظر می رسيد روش McHarg بطور قابل ملاحظه ای مانند خروجی GIS معاصر باشد، نقشه رنگی موضوعی تهيه شده در برنامه ریزی ياري رسان بوده است. هر چند، با توجه به يادداشت Burrough و McDonnel با تمام سیستم‌هاي اخير ، "نقشه کاغذي و خاطرات همراه با آن پایگاه داده شده. ولي پایگاه داده از اطلاعات كه نمي‌توان آنرا به طور مستقیم به نقشه و اتوماسیون ويژه‌اي جهت پرس و جو مرتبط كرد.

تاریخ دقیق از سیستم اطلاعات جغرافیایی است به خوبی درک نشده است چرا که تکنولوژی GIS را از طریق برنامه‌های متعدد موازی اما جداگانه ای در رشته های متعدد رشد و نمو كرده است. توسعه يافتن فایل‌های    GBF-DIME توسط اداره آمار ایالات متحده در دهه 1960 باعث اتخاذ در مقیاس وسيع در ارتباط با نقشه برداری دیجیتال توسط دولت شد. این سیستم منجر به تولید فایل های Census TIGER  شده كه یکی از مهم ترین مجموعه‌هاي داده‌های اجتماعی و اقتصادی استفاده امروزه است.

کار مهم جغرافیایی نیز در دانشگاه‌ها طي دهه‌هاي 1950و1960 انجام شد. برنامه های شبکه مبتنی بر نقشه برداری كه SYMAP نامیده می شود، در آزمایشگاه برای گرافیک‌های کامپیوتری و آنالیز مكانی در دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد در سال 1966 توسعه وبه طور گسترده ای توزیع و به عنوان یک مدل برای سیستم های بعد بكار گرفته شد.

این بسته اولیه GIS اغلب برای کاربردهای خاص نوشته شده بودند و وابسته به سیستم های محاسباتی پردازنده مرکزی Mainframe بود که معمولا در مكان‌هاي دولتي و یا محيط‌هاي دانشگاهي یافت مي‌شد.در دهه 1970، فروشندگان خصوصی شروع به ارائه بسته‌هاي GIS كردند.شركت M&S (بعدا بنام Intergraph ) و موسسه تحقيقاتي سیستم‌های محیط زيست (ESRI ) به عنوان فروشندگان پیشرو نرم افزار GISبودند. در سال 1981، ESRI با انتشار Arc/Info ،يك بسته استاندارد که بر روی کامپیوتر‌های پردازنده مرکزی Mainframe  اجرا ميشد را ارائه كرد.

زمانی که قدرت محاسباتی افزایش یافته و قیمت سخت افزار کاهش یافت در دهه 1980، GIS فن آوری قابل دوام برای دولت و برنامه ریزی شهر شد. در سال 1992 ، ESRI با انتشار ArcView يك يك سیستم نقشه برداری دسکتاپ با یک رابط کاربر گرافیکی قوي که در قابلیت استفاده نسبت بهArc/Info  كه بصورت خط فرمان (command-line ) اجرا ميشد،مشخصا بهبود يافته بود. اوایل دهه 1990، مؤلفه های سیستم اطلاعات جغرافیایی در تمام پنجاه ایالت وجود داشت.

در اواخر دهه1990، GIS به آرامی بر روی سطوح زیرين شهری توسط سازمان های محله و سازمان های مبتنی بر جامعه به تصویب رسید. توسعه ArcView برای ویندوز مایکروسافت و ArcIMS ، كه قادر می سازد که نقشه توزیع شده و تجزیه و تحلیل مكاني از طریق اینترنت و حذف بسیاری از سخت‌افزارها و هزینه‌های صدور مجوز بسته نرم افزاری کامل، در دسترس بودن اطلاعات مکانی به گروه های به حاشیه‌اي و با سرمايه كم، افزایش یافته است.

اگرچه دسترسی به هر دو بخش نرم افزار سیستم اطلاعات جغرافیایی و مجموعه داده های مکانی است بهبود یافته است ، اتخاذ GIS به عنوان یک ابزار برنامه ریزی و یا پژوهشي هنوز هم نشان دهنده تعهد قابل توجهی توسط سازمان جامعه است.

جستجو عبارت جستجو:
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان می باشد. طراحی و توسعه شرکت مهندسی بازرگانی ریواس سیستم .راه اندازی شده با سامانه پورتال راوند .